Prečo ísť na bežecké preteky

 
 
 
Úvod > Blog > Bežecké preteky > Prečo ísť na bežecké preteky
 

Prečo ísť na bežecké preteky

Bežecké preteky

V tomto článku by som sa rád podelil s mojimi skúsenosťami, prečo chodiť na bežecké preteky, keďže mnohí z nás behajú iba pre radosť a na preteky sa buď nevedia odhodlať, alebo ich ešte nevyskúšali.

Existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo sa prihlásiť na preteky.

Preteky ako súčasť tréningu na kľúčové ciele sezóny

Stanovte si kľúčový dlhodobý cieľ (napr. chcem zabehnúť MMM pod 4 hodiny), ktorý chcete dosiahnuť najbližšieho pol roka alebo roka (každému to vyhovuje ináč) a naplánujte si ostatné preteky ako súčasť tréningového procesu, ako sa dopracovať k tomuto cieľu. Rozdelené na drobné, všetky ostatné preteky by mali mať svoj zmysel v rámci prípravy na hlavné preteky. Pri všetkých pretekoch je dôležité stanoviť si čiastkové ciele daných pretekov, ako napríklad - bežať rovnomerne celé preteky v určitom tempe pri určitej tepovej/pulzovej frekvencii, ísť prvú polovicu pretekov voľne a potom to rozbaliť naplno až do cieľa alebo si len ľahko zatrénovať a vychutnať si krásnu trať. Samozrejme, každý cieľ by mal byť merateľný, dostatočne špecifický a dosiahnuteľný. Operatívne ho treba prispôsobiť aktuálnym podmienkam preteku, nemá asi zmysel bežať zimnú desiatku na hranici osobáku, keď je polovica trasy zľadovatená...

Otestujte sa, ako ste na tom

Trénujete a skúšate nové poznatky alebo naopak ste po dlhšej pauze a chcete spoznať, ako ste na tom? Dajte si najbližší pretek na 10km a porovnajte si čas s časmi, ktoré ste behali, keď ste trénovali (ak ste po dlhšej pause) alebo s vašimi predchádzajúcimi časmi pri inom zaťažení/tréningu.

Motivácia

Ak ste už prihlásený na preteky, je to extra motivácia, špeciálne, ak si na konkrétne preteky stanovíte konkrétny cieľ, ktorý chcete splniť (viď vyššie). Z tohto dôvodu často absolvujete tréning, ktorý by ste možno za normálnych okolnosti vynechali preto, že sa cítite unavený (na to stačí iba začať bežať a je to fuč),  zaneprázdnený alebo proste lenivý.

Objavte nové miesta

Existuje veľa miest, či doma alebo v zahraničí, ktoré ste ešte nevideli, alebo by ste ich s najväčšou pravdepodobnosťou iba obišli bez poznania, že existujú, kde sa konajú bežecké a iné preteky. Niekedy dokonca aj také, ktoré sú za normálnych okolností verejnosti neprístupné  napr. pri rôznych nočných behoch, spartan race atď.

Dokážte niečo viac a dozviete sa niečo o sebe

Pretekanie Vám dáva príležitosť dokázať niečo, čo ste si ešte kedysi mysleli, že nie je možné. Môžete byť rýchlejší, než si myslíte, možno sa naučíte, ako prekonať svoju zónu pohodlia a pocity budú neopísateľné. Chcete sa to dozvedieť? Jednoduché, prihláste sa na preteky. Ten pocit v cieli, že ste niečo dokázali pre seba samého, niečo viac, ako doteraz, je jednoducho neopísateľný a patrí iba Vám...

Výzva 

Nemusíte vyhrať preteky, stačí, ak vyzvete kamarátov alebo kolegov z teamu, kto bude v dané preteky lepší alebo kto dosiahne určitý cieľ rýchlejšie . Zabijete 2 muchy jednou ranou - okrem pridanej hodnoty novej motivácie podporíte priaťelskú súťaživosť s kamarátmi, ktorá drieme v každom z nás už od narodenia.

Spoznajte nových ľúdí 

Na záver, čo je nie menej dôležité, na bežeckých pretokoch spoznáte a stretnete kopec nových ľudí, možno Vašich budúcich či už  bežeckých, alebo aj životných priateľov.

Chcete dostávať naše články pravidelne? Prihláste sa mail