Biomechanika chodidla - Pronácia a supinácia

 
 
 
Úvod > Výber obuvi > Biomechanika chodidla - Pronácia a supinácia
 

Biomechanika chodidla - Pronácia a supinácia

Biomechanika pohybu každého jednotlivca a jeho spôsob behu je rozdielny. Vaše chodidlo pri behu vykonáva nespočetne veľa akcií, ktorými podporuje, koriguje, vyvažuje a tlmí celý pohybový aparát.

Predtým, ako si vyberiete vhodný typ bežeckej obuvi, mali by ste poznať typ svojho chodidla, aby ste zabránili nepríjemnostiam pri dlhodobejšom používaní obuvi, ktorá Vám síce pri vyskúšaní sedela, ale nezodpovedá Vašim potrebám a biomechanike tela.

Postranný pohyb chodidla a členku, ktorý vzniká pri behu pre účinnejšie tlmenie dopadu, je spojený s rotáciou samotného chodidla a rozdeľujeme ho podľa smeru:

  • pohyb smerujúci dovnútra nazývame pronácia - v okamihu kontaktu so zemou chodidlo našliapava viac vnútornou stranou, takže sa topánka zoderie z vnútornej strany.  Vyskytuje sa u bežcov s plochými chodidlami alebo s nohami do X. Väčšina bežcov má tendenciu “pronovať“, mierna pronácia je prirodzená a umožňuje lepšie pohlcovanie energie nárazu. Pre elimináciu negatívnych dopadov a možných zranení sa odporúča podporná bežecká obuv (STABILITY)  alebo vložky do topánok na mieru.

  • pohyb smerujúci do vonkajšej strany nazývame supinácia - najčastejšie sa vyskytuje u bežcov s vysokou klenbou, topánka sa zoderia z vonkajšej strany. Špeciálne topánky na supináciu sa nevýrabajú, je menej častá a správny bežecký krok si ju do určitej miery aj vyžaduje.
 
  • ak je tento pohyb priamy, bez postranného vyklenutia do vnútornej alebo vonkajšej strany, jedná sa o neutrálny typ behu. Odporúčame bežeckú obuv NEUTRAL.

Pri nesprávne vybranej bežeckej obuvi môže mať nadmerná pronácia alebo supinácia vplyv na vznik alebo zhoršenie priebehu zranení. 

Páčil sa Vám náš článok? Prihláste sa k odberu noviniek TU