Príprava na maratón v Košiciach - 10. týždeň

 
 
 
Úvod > Blog > Bežecký tréning > Príprava na maratón v Košiciach - 10. týždeň
 

Príprava na maratón v Košiciach - 10. týždeň

Tréningový plán na MMM 2015 - týždeň 10

10 týždeň je posledným týždňom náročného 4 týždňového bloku, v ktorom absolvujeme najdlhší beh vrámci tréningového plánu. Po tomto týždni do maratónu ostávajú 3 týždne a tréningové dávky sa začnú postupne znižovať.

S blížiacim štartom je na mieste otázka, ako vlastne samotný maratón bežať, akú zvoliť taktiku, aby sme zabehli celý maratón čo najrýchlejšie a pritom s pocitom, že na viac sme fakt nemali, že to bol najlepší výsledok, aký sme mohli v daný deň a v danej chvíli dosiahnuť.

 

Všeobecne odporúčaná taktika je bežať prvú polku pomalšie ako druhú polku, šetriť energiu a zásoby glykogénu na začiatku maratónu, postupne sa dostať do maratónskeho rytmu a zrýchliť v druhej polovici. Drvivá väčšina bežcov však bude bežať presne opačne, kedže hlava si pri tak dlhej vzdialenosti ako je maratón, nevie nastaviť to správne tempo, aby sme boli schopní v druhej polovici zrýchliť... Jednou z odporúčaných možností toto natrénovať je bežať dlhé behy tak, že druhá polovica bude vždy rýchlejšia ako prvá.

V každom prípade, ak máte natrénované a absolvovali ste podľa tréningového plánu behy v maratónskom tempe, tie by mali byť ukazovateľom toho, kde sa pohybujete. Uvediem vlastný príklad. Posledné behy v maratónskom tempe som bežal skoro všetky od 10km do 14km v tempe okolo 4:40, v plnom tréningu a pocitovo som cítil, že som v pohode, žiadne vysoké tepy alebo prehnaná únava. Pri stanovení maratónskeho tempa budem vychádzať z týchto údajov. Kedže je mojím cieľom bežať maratón pod 3:30, začnem v tempe 4:50/km a budem sa snažiť prvých 25 km šetriť energiu, ako fyzickú, tak najmä mentálnu. A potom sa uvidí, či bude sila zrýchliť alebo budem rád, že nastavené tempo udržím... Maratón totižto začína až na méte 30km, kde sa ukáže, ako je na tom nielen telo, ale najmä hlava a každý, kto si už posledné kilometre maratónu veľmi neužil (viď ja http://petros30.blogspot.sk/2013/10/mmm-kosice-2013-moj-prvy-maraton.html), mi to iba potvrdí... 

Ďalšou možnosťou je bežať v skupine s vodičom, čo ale moc neodporúčam z jednoduchého dôvodu - skupina beží tempo vodiča, ktoré ale väčšinou nie je úplne rovnomerné a hlavne nemusí zodpovedať Vašej výkonnosti a potrebám..

 Tréningový plán - týždeň 10.