Kategórie
 
 
 
 
 
 

Bežecká obuv - typové rozdelenie

Bežecká obuv, alebo pre niekoho aj tenisky na behanie, či botasky, sa okrem prvotného rozdelnia na pánsku a dámsku delí na niekoľko kategórií podľa rôznych kritérii. 

Typy bežeckých topánok

Podľa typu povrchu, po ktorom beháme, delíme bežeckú obuv na:

Cestnú bežeckú obuv alebo ROAD 

Je asi najviac rozšírenou bežeckou topánkou, používa sa na dennodenný bežecký tréning a preteky na tvrdých a spevnených povrchoch, ako sú asfalt, betón či tartan.

 

 

Trailovú / krosovú bežeckú obuv alebo TRAIL či OFF-ROAD 

Táto športová obuv je určená pre v poslednej dobe čoraz obľúbenejší TRAIL RUNNING alebo beh v divokej prírode, pre bežcov a ultrabežcov, ktorí milujú pohyb po lesných cestičkách, zvážniciach, turistických chodníkoch, vo vysokohorskom prostredí, po menej či viac prebádaných miestach národných parkov, za akéhokoľvek počasia a podmienok. Pre tento beh po nespevnených, kamenistých a často rozmočených povrchoch je určená trailová bežecká obuv (tiež označovaná aj ako OFF-ROAD). Podobne ako pri cestnej bežeckej obuvi, ďalej ju delíme podľa typu použitia na tréningovú a pretekársku. Pri výbere sú dôležité podrážka, pevnosť zvršku topánky a odolnosť voči vode a poveternostným podmienkam. 


Podľa typu aktivity sa bežecká obuv delí na:

​Výkonnostnú / tréningovú bežeckú obuv alebo PERFORMANCE 

Je vhodná najmä pre veľké objemy nabehaných tréningových kilometrov.

Pretekársku bežeckú obuv určenú na preteky alebo tzv. RACING 

Pretekárska RACING bežecká obuv je primárne určená na cestné a trailové bežecké preteky od tých najkratších vzdialeností (najčastejšie 5km) až po špeciálnu obuv na maratóny a ultrabehy. Oproti tréningovej obuvi sa vyznačuje väčšou ľahkosťou, menším odpružením a primárne nižším sklonom topánky od päty ku špičke, preto sa niekedy stretávame aj s názvom RACING FLAT. Odporúčame použivať pretekársku bežeckú obuv aj na rýchlostné a náročné tréningové jednotky, aby si na ne telo zvyklo. Správna pretekárska bežecká obuv by mala byť najmä pri dlhších bežeckých vzdialenostiach (maratón a viac km) komfortná, s dostatočnou oporou a odpružením.


Podľa biomechaniky chodidla a telesných predispozícii bežca ako sú typ došľapu a typ chodidla, môžeme bežeckú obuv ďalej rozdeliť na:

Neutrálnu bežeckú obuv označovaná aj ako NEUTRAL  

Je určená pre bežcov s vyššou klenbou, bez nadmernej pronácie, s efektívnou biomechanikou nohy (kde patrí aj mierná supinácia) a všeobecne pre jednotlivcov s ľahšou stavbou tela. Tieto bežecké topánky sú často ľahšie ako ostatné modely (preto ich často označujeme aj anglickým názvom LIGHTWEIGHT), s minimom špeciálnych komponentov určených na stabilizáciu chodidla a klenby pri došľape na zem. Podpora stability v strede aj po stranách stielky/medzipodošvy je rovnaká. Sú určené pre rýchlych výkonných bežcov. Z tohoto dôvodu sú často bežcami využívané na rýchle a intenzívne tréningy, alebo aj ako pretekárske bežecké topánky.

Bežecká obuv s oporou, označovaná často ako STABILITY alebo SUPPORT 

Zvyčajne disponuje nejakou formou štruktúry na podporu nohy, členku a klenby tak, aby sa zabránilo nadmernej pronácii (nadmerné našľapovanie chodidla dovnútra) a je primárne určená pre bežcov s nadmernou pronáciou alebo s nízkou klenbou. Nadmerná pronácia je všeobecne spájaná s niektorými bežeckými zraneniami, takže je dôležité si vybrať taký typ topánky, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám. 

 


Podľa úrovne tlmenia/odpruženia, v súčasnosti v bežeckom svete pozorujeme 2 protichodné trendy deliace bežecké topánky na:

Minimalistickú bežeckú obuv, tzv. MINIMALIST alebo aj BAREFOOT

Má oproti klasickej bežeckej obuvi znížený sklon medzi špičkou a pätou (tzv. DROP) a zároveň nižšiu úroveň odpruženia a tlmenia pri došľape. Ide o veľmi ľahké a flexibilné topánky. Špeciálnou kategóriou pri minimalistickej obuvi je barefoot bežecká obuv, alebo obuv pre beh ako na boso, ktorá prináša bežcom takmer identický pocit, aký je pri behu s bosými chodidlami, kedže sklon medzi pätou a špičkou bežeckej topánky je nulový, pritom však botaska poskytuje dokonalý kontakt chodidla s povrchom a zároveň chráni chodidlo pred zranením.

Odpruženú bežeckú obuv alebo CUSHIONING

Je primárne určená pre bežcov s malou alebo žiadnou pronáciou. Poskytuje zvýšenú ochranu, lepšie tlmenie nárazov a k tomu dostatočný komfort bežeckej topánky, ale takmer žiadnu ďalšiu podporu pre silných pronátorov, alebo bežcov s mimoriadne vysokými alebo nízkymi klenbami. Všeobecne platí, že odpružená bežecká obuv je skvelá celoročná tréningová obuv pre mnoho bežcov vďaka svojej univerzálnosti -  poskytuje dostatočnú ochranu pred kilometrami tréningu a stále je dosť všestranná a flexibilná na dlhšie pomalé behy či rýchlejšie tempové behy. Podľa miery odpruženia/tlmenia môžeme bežecké topánky rozdeliť na odpružené/tlmené:

  • maximálne - vysoká medzipodošva pre maximálne odpruženie/tlmenie
  • stredne - normálna medzipodošva pre rovnováhu medzi citlivosťou a odpružením
  • výkonnostné / závodné - nízka medzipodošva pre väčšiu citlivosť a maximálnu rýchlosť

Mnoho firiem v súčasnosti ponúka odpruženú bežeckú obuv nižšej hmotnosti, preto sa tiež možeme podobne ako pri neutrálnej bežeckej obuvi stretnúť s výrazmi ako LIGHTWEIGHT CUSHIONING, alebo ľahká odpružená topánka.


Na záver treba podotknúť, že v súčasnosti sa výrobcovia bežeckých topánok snažia v rôznych modeloch skĺbiť viaceré vlastnosti jednotlivých kategórii tak, aby vyhoveli čo najlepšie potrebám jednotlivých bežcov. Takže sa často stáva, že sa jedna a tá istá športová topánka objaví vo viacerých kategóriach. O to väčší dôraz treba klásť na správny výber obuvi podľa skutočných a plánovaných aktivít jednotlivca.

Páčil sa Vám náš článok? Prihláste sa k odberu noviniek mail

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia