Kategórie
 
 
 
 
 
 

Výber bežeckého oblečenia - funkčnosť a materiály

V súčasnosti sa môžeme stretnúť so širokou ponukou bežeckého oblečenia, ktoré sa okrem vzhľadu a vizuálnemu dojmu líši najmä svojimi funkčnými vlastnosťami, ako sú: rozdielne materiály použité pri výrobe, odvetrávacie zóny, reflexné prúžky, vystužené miesta, bezšvové prevedenie, kompresné funkcie - čo sa vždy prejaví na výslednej cene. Poďme sa v skratke pozrieť na materiály používané pri výrobe bežeckého oblečenia:

Materiál oblečenia je pre jeho funkčnosť rozhodujúcim faktorom. Aj keď narazíte pri rôznych značkách na rôzne názvy materiálov, jedná sa väčšinou len o marketingovo pútavejší názov pre všeobecne používané syntetické materiály, ako sú: polypropylén (PP/ POP), polyester (PES) alebo polyamid (PAD).

Polypropylén (PP / POP)

Prvý spomínaný typ vlákna je polypropylénové a vyznačuje sa nízkou hmotnosťou aj tepelnou vodivosťou. Pre našu pokožku je to príjemný materiál, a pretože sa jedná o syntetické vlákno, nedržia sa v ňom baktérie a plesne, ktoré sa do oblečenia dostanú pri športovom výkone. Tým pádom bude oblečenie menej zapáchať, ale všetkého zápachu sa zase nezbavíte. Poslednou charakteristikou je rýchle odvádzanie potu. Tento materiál je preto vhodný ako jediná vrstva pri letnom behaní a športovaní za veľmi horúcich dní. Na druhú stranu má aj nejaké tie muchy - možno naň použiť len obmedzený výber farieb, čo zamrzí najmä módnych nadšencov.

Polyester (PES)

Ďalším typom materiálu je polyester, ktorý má v porovnaní s polypropylénom dlhšiu životnosť. Tiež si drží tvar, nekrčí sa, ale oproti PP je zhruba 2x ťažší. Ak teda ľahkosť oblečenia pre vás hrá úlohu, nemali by ste na tento fakt zabúdať. Osobne si ale myslím, že to moc nespoznáte. Zvyčajne býva polyester drahší, ale dostáva sa mu atraktívnejšieho vzhľadu vďaka širšej škále použiteľných farieb.

Polyamid (PAD)

Potom tu máme polyamid, čo je vlastne iný názov pre nylon. Tento materiál je z vyššie uvedených najpevnejší a najdlhšie vydrží. Dokonca disponuje slušnou pružnosťou, takže sa zdá byť veľmi univerzálny. Avšak často sa nepoužíva samotný, ale skôr v kombinácii s inými materiálmi vďaka jeho vysokej cene. Rozhodne však patrí kvalitou do najvyššej kategórie. U ponožiek sa používa pre zvýšenie odolnosti najviac zaťažovaných miest - napr.  špičky.
 
Aby tričká, nohavice či ponožky mohli dobre plniť svoju funkciu, musia byť aj dostatočne pružné. K tomu sa používajú elastické vlákna, na ktoré môžete naraziť pod rôznymi obchodnými názvami - Spandex, Elastan či Lycra. Ich hlavnou vlastnosťou je pružnosť a rozdiely medzi nimi nehľadajte, sú minimálne.
 
A čo bavlna?
Na začiatok je dobré uviesť, že to je prírodný materiál, takže sa v ňom dobre darí rôznym baktériám a plesniam. Bavlna má aj odlišnú štruktúru vlákien - tie sú oveľa hrubšie. Preto má bavlna horšie ventilačné schopnosť a horšie schne. 
Pretože pomaly schne, nie je to vhodný materiál na náročný tréning, dlhšie výlety alebo aktívnu dovolenku. Do posilňovne alebo na šport skrátka bavlna nie je vhodná - rýchlejšie a viac sa v nej spotíte, vlhkosti sa len tak nezbavíte a pri dlhších pauzách medzi sériami môžete aj prechladnúť. 
 
Čo sa týka vyššie popísaných materiálov a ich vlastností, možno ich všeobecne aplikovať na všetky druhy oblečenia od ponožiek, cez spodné prádlo, tielka a tričká s krátkym a dlhým rukávom. Z tohto zoznamu sú najviac podceňované práve ponožky a spodná bielizeň, kedže na týchto miestach sa vaše telo potí najviac a tiež rôzne škrabanie nie je vôbec príjemné.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia