Funkčná bielizeň alias termoprádlo

Kategórie
 
 
 
 
 
 

Funkčná bielizeň alias termoprádlo

Fukčná bielizeň alias termoprádlo

Prečo termoprádlo

Športovec-bežec počas svojho výkonu produkuje okrem samotnej energie na prácu svalov aj prebytočnú energiu, ktorou sa telo zahrieva. Čím náročnejší beh, trať a rýchlejšie tempo, tým viac tepla sa produkuje. Aby sa organizmus príliš neprehrial, musí sa cez pokožku ochladzovať, čo sa ešte zhoršuje pri teplom letnom počasí, keď sa pot zle odparuje a teplo sa z povrchu tela zle odvádza. V zime je to trochu lepšie, ale človek sa zohrieva aj vtedy. Pre dobré fungovanie termoregulácie organizmu sa musíme snažiť udržiavať povrch pokožky suchý so stálym prístupom vzduchu a odvodom potu a vodnej pary, v chladnom období však aj trochu telu pomôcť pri udržiavaní tepla. A na to slúži termobielizeň.

Čo je termobielizeň

Termobielizeň môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Prvá je podľa poradia oblečenia vrstiev na tele. Budeme sa venovať prvej vrstve, ktorá je v priamom kontakte na tele, preto sa občas nazýva aj „next to skin“.

Ďalšia kategória je materiál, z ktorého bola vyrobená. Týmto sme sa venovali už v predchádzajúcom článku

Ďalšou kategóriou je rozdelenie podľa klimatických podmienok, kedy sa prádlo nosí. Buď je to letné obdobie s vysokou teplotou alebo zima s hlbokým mrazom. Alebo všetky typy počasia medzi tým. Tento problém sa rieši zmenou pomeru druhu materiálu v tkanine, či už smerom k vyššiemu percentu termozložky v zime, alebo opačne k zvýšeniu pomeru odvodového vlákna v lete. Na tento účel slúžia aj sendvičové tkaniny, ktoré majú vnútornú vrstvu z vlákna slúžiaceho hlavne na odvod potu a vonkajšiu vrstvu z vlákna určeného na udržanie tepla.

Najčastejšie sa termobielizeň prvej vrstvy vyrába z polyestru (PES) alebo polypropylénu (POP). Určiť, ktorý materiál je vhodnejší, je takmer nemožné. Každý výrobca udáva, že práve ten jeho materiál je „to pravé orechové“ pre naše telá a robiť nejaký test je dosť scestné, lebo každý človek má inú termoreguláciu aj množstvo potu, ktoré vyprodukuje, čiže by to bolo príliš subjektívne. Aj POP aj PES sa vyrábajú okrem klasického kruhového prierezu vlákna aj vlákna s viacerými kanálikmi, čo zvyšuje odparovú plochu vlákna a tým množstvo odvedeného potu. Tkaniny, ktoré sa z nich vyrábajú, sú takmer nenasiakavé, vlhkosť, ktorú vsiaknu, okamžite aj expedujú preč. Sú vzdušné, čím zabezpečujú prívod čerstvého vzduchu na pokožku. Väčšinou sú aj antibakteriálne upravované, buď povrchovou úpravou vlákna alebo vpletaním strieborných vlákien. Niektorí výrobcovia používajú aj duté PES vlákna, ktoré okrem zachovania si vlastnosti odvodu potu majú aj dobré termoizolačné vlastnosti. Tkaniny vyrobené jednotlivými výrobcami sa teda líšia ani nie tak príliš kvalitou vlákna, ako skôr spôsobom tkania, jeho povrchovou úpravou, vyhovujúcim strihom, množstvom pridaných doplnkových materiálov. Napr lycra, ktorá spôsobuje pružnosť materiálu a tým aj jeho dobrého priľnutia k povrchu tela. Termobielizeň je totiž v podstate nefunkčná, pokiaľ nie je v priamom kontakte s pokožkou.

Do nižších teplôt sa používajú buď čisté syntetické tkaniny, ale tkané iným spôsobom, kde vzniká väčšia hrúbka látky, tzv. komíniky alebo sa pridávajú materiály s dobrými termoizolačnými vlastnosťami. V poslednej dobe sú to prevažne zložené tkaniny, ktoré boli spomínané vyššie. Ako termozložka sa používa buď bavlna alebo vlna, ktorá má z prírodných materiálov najlepšie termoizolačné vlastnosti, hlavne hreje, aj keď je vlhká. Niektorí známi výrobcovia vyrábajú prvú vrstvu termobielizne z čistej upravovanej ovčej Merion vlny, ktorá je však vhodná najmä do zimných podmienok.

Pri výbere termoprádla je dôležité, aby dobre sedelo, nerezalo na kritických miestach, napr. pod pazuchami, v rozkroku alebo okolo hrdla, aby malo ploché švy, prípadne bolo antibakteriálne upravené. 

Je treba vedieť, na aké aktivity a obdobie funkčnú bielizeň chceme použiť, treba si ju dôkladne odskúšať a prezrieť, či na ňom nie sú nejaké skryté vady. Je dobré dať si poradiť od personálu, ktorý by sa mal v týchto veciach vyznať. Treba prihliadať aj na to, že niekto môže byť na syntetické materiály alergický. 

A na záver, funkčná bielizeň bude vždy fungovať len vtedy, ak nasledujúce vrstvy jej funkcionalitu podporujú. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia