Kategórie
 
 
 
 
 
 

Čo si obliecť v zimnom období

Správne oblečenie do zimy je obzvlášť dôležité, ak sa chystáme na dlhý beh alebo do neznámeho prostredia. Na behaní je úžasné to, že ho môžeme robiť celý rok, bez ohľadu na to, ako sa tvári počasie. Ak si však chceme naše behanie užívať celý rok a najmä v zime, okrem mentálnej sily potrebujeme aj správne oblečenie, aby sme nezostali niekde ďaleko od domu bez možnosti inej dopravy ako po vlastných, zmrznutý na cencúľ.

Skúsme si zhrnúť niekoľko základných pravidiel tak, aby ste na beh spomínali iba ako na zážitok zo samotného behu a jeho okolia a nie ako spomienku na omrzliny alebo chorobu.

Prvým všeobecným pravidlom obliekania pre zimné tréningy je nosiť oblečenie, ktoré je špeciálne určené na zimné použitie. Tieto výrobky majú niekoľko výhod oproti klasickým bavlneným teplákom, mikinám či bundám, ktoré nás iba udržujú v teple. Zimné špeciálne oblečenie je vyrobené z priedušného, vlhkosť odvádzajúceho materiálu, ktoré zadržiava práve toľko Vami vyprodukovaného tepla, aby Vám nebola zima. Zároveň zachováva Vašu pokožku relatívne suchú. Zimné športové oblečenie je elastickejšie, lepšie prilne k Vášmu telu a umožňuje tak väčšiu slobodu pohybu. 

Známym pravidlom je tiež vrstvenie. Čím viac tenkých vrstiev, tým lepšie. Medzi každou vrstvou oblečenia je vzduch slúžiaci ako daľšia tepelná izolácia. Avšak pri kvalitnom vybavení (termo oblečenie, merino vlna) budete potrebovať v hornej časti tela viac ako 2 vrstvy iba málokedy a to najmä pri veternom počasí či mínusových teplotách. Najdôležitejšie je zabrániť tepelným stratám pri čo najmenšej miere obmedzenia pohybu.

Zabezpečte si dobrú nepremokavú bundu z kvalitných materiálov na ochranu pred dažďom, vetrom a snehom (windstopperku, gore-texku) a neobliekajte si bavlnené materiály, ktoré Vás budú zbytočne chladiť. 

Oblečte sa, akoby teplomer ukazoval o 10 stupňov viac. Vybehnite do chladného počasia tak, aby Vám bolo prvých 10 minút chladnejšie, potom sa telo zahreje, zvýši sa prietok krvi v svaloch a všetky vrstvy navyše už budú iba zavadzať. Alebo sa pripravte na to, že sa počas behu budete postupne vyzliekať. Ľahkú bundu proti vetru (fukerku) si potom viete uviazať okolo pása.  A ak je skutočne zima a mimoriadne veterno, na intímne partie odporúčame vlnené spodky alebo spodnú bielizeň s teflónovou vložkou. V tomto prípade sú 3 vrstvy na mieste.

Čo však netreba podceniť, ak sa teploty blížia alebo klesajú pod bod mrazu, je určite bežecká čapica a v prípade mínusových teplôt nevyhnutne aj rukavice (alebo rukavice s odklopiteľným koncom) či šatka na krk. Vaše telo stratí väčšinu tepla prostredníctvom odhalených častí tela ako sú zápästia či hlava (napr. nepokrytá hlava zodpovedá za 30 až 40% straty tepla).

A nezabúdať na reflexné prvky! V zime sú dni kratšie a väčšina Vašich behov bude ráno či podvečer za tmy. Pravidlo buďte videní je teda namieste, nestačí, hlavne ak beháte po asfaltových cestičkách, aby ste ostatných dobre videli vy. Reflexné pásky Vás neobmedzujú v pohybe, pomôže aj čelovka.

Ešte malý prehľad systému obliekania 3 funkčných vrstiev:

Prvá vrstva - alebo aj základná,  by nemala nikdy chýbať. Efektívne odvádza pot od kože na vonkajšiu stranu, odkiaľ sa odparuje do okolia alebo je odovzdaný do ďalšej vrstvy.

Druhá vrstva - alebo aj tepelno-izolačná, sa používa najmä v chladných podmienkach. Pokiaľ nie je nevyhnutné telo tepelne izolovať, vrstva sa vynecháva.

Tretia vrstva - alebo aj ochranná, slúži na ochranu pred dažďom, vetrom a chladom, a zároveň zaisťuje odvod potu a prebytočného tepla zo spodných vrstiev. 

A na záver známa veta: "Neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený bežec."  Takže žiadne výhovorky, tenisky na nohy a buď na seba hrdý, že si sa opäť raz prekonal a neostal sedieť doma. 

Alebo ako by povedal jeden bežec: "Nie je dôležité, ako rýchlo beháš, ale ako dobre pri tom vyzeráš" :)

Páčil sa Vám náš článok? Prihláste sa k odberu noviniek mail

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia