Výber bežeckej obuvi

 
 
 
Úvod > Výber obuvi
 

Potrebujete poradiť s výberom bežeckej obuvi?

Zavolajte nám na 0948 436 588 alebo nám napíšte, s čím by ste potrebovali pomôcť, na obchod@runningpro.sk a my Vám zavoláme naspäť!! Nezabudnite napísať kontakt na Vás!

 

Čo si obliecť v zimnom období

Správne oblečenie do zimy je obzvlášť dôležité, ak sa chystáme na dlhý beh alebo do neznámeho prostredia. Na behaní je úžasné to, že ho môžeme robiť celý rok, bez ohľadu na to, ako sa tvári počasie. Ak si však chceme naše behanie užívať celý rok a najmä v zime, okrem mentálnej sily potrebujeme aj správne oblečenie, aby sme nezostali niekde ďaleko od domu bez možnosti inej dopravy ako po vlastných, zmrznutý na cencúľ.

Celý článok...
 

Obleč sa teplo do chladných jesenných dní

Máme tu jeseň a s ňou aj chladnejšie počasie. Mne osobne nižšie teploty vyhovujú viac ako horúce leto, ale nie každému môže byť  daždivé ráno či vlhká hmla príjemná. Ak i napriek kratším dňom nezaháľate a plánujete prevetrať svoje kamošky tenisky, dôležité je sa  správne obliecť. 

Celý článok...
 

Bežecká obuv - typové rozdelenie

Bežecká obuv, alebo pre niekoho aj tenisky na behanie, či botasky, sa okrem prvotného rozdelnia na pánsku a dámsku delí na niekoľko kategórií podľa rôznych kritérii. 

Typy bežeckých topánok

Podľa typu povrchu, po ktorom beháme, delíme bežeckú obuv na:

Celý článok...
 

Funkčná bielizeň alias termoprádlo

Fukčná bielizeň alias termoprádlo

Prečo termoprádlo

Športovec-bežec počas svojho výkonu produkuje okrem samotnej energie na prácu svalov aj prebytočnú energiu, ktorou sa telo zahrieva. Čím náročnejší beh, trať a rýchlejšie tempo, tým viac tepla sa produkuje. Aby sa organizmus príliš neprehrial, musí sa cez pokožku ochladzovať, čo sa ešte zhoršuje pri teplom letnom počasí, keď sa pot zle odparuje a teplo sa z povrchu tela zle odvádza. V zime je to trochu lepšie, ale človek sa zohrieva aj vtedy. Pre dobré fungovanie termoregulácie organizmu sa musíme snažiť udržiavať povrch pokožky suchý so stálym prístupom vzduchu a odvodom potu a vodnej pary, v chladnom období však aj trochu telu pomôcť pri udržiavaní tepla. A na to slúži termobielizeň.

Celý článok...
 

Výber bežeckého oblečenia - funkčnosť a materiály

V súčasnosti sa môžeme stretnúť so širokou ponukou bežeckého oblečenia, ktoré sa okrem vzhľadu a vizuálnemu dojmu líši najmä svojimi funkčnými vlastnosťami, ako sú: rozdielne materiály použité pri výrobe, odvetrávacie zóny, reflexné prúžky, vystužené miesta, bezšvové prevedenie, kompresné funkcie - čo sa vždy prejaví na výslednej cene. Poďme sa v skratke pozrieť na materiály používané pri výrobe bežeckého oblečenia:

Celý článok...
 

Správny výber bežeckej obuvi

Najdôležitejšou otázkou každého bežca pred samotným behom je výber správnej bežeckej obuvi bežeckého oblečenia.

V dnešnej dobe výrobcovia športovej obuvi vyrábajú rôzne typy a modely tenisiek na behanie tak, aby sa v čo najväčšej miere prispôsobili biomechanike jednotlivcov, t.j aby bola bežecká topánka pohodlná, zlepšovala pohyb a najmä chránila pre zranením. 

Každý z nás je iný a záťažový stres vyvíjaný na naše chodidlá a kolená (kĺby, kosti, šlachy) pri behaní, môže pri nesprávnom výbere bežeckej obuvi viesť k zraneniu, čo je asi najväčší nepriateľ bežca.

Celý článok...
 

Správna veľkosť bežeckých topánok

Ako zistíte správnu veľkosť pri výbere bežeckej topánky.

Niekoľko praktických rád:

 • Chodidlá sa s pribúdajúcim vekom zväčšujú, takže sa Vám môže stať, že je vám zrazu veľkosť, ktorú už roky kupujete, malá.
 • Priebežne si merajte dĺžku vašich chodidiel.
 • Bežecké topánky kupujte o pol až jedno číslo väčšie ako je dĺžka vašich chodidiel alebo veľkosť vašich bežných topánok.
 • Vaše pravé a ľavé chodidlo môže mať rôznu dĺžku. Vyberajte vždy podľa dlhšieho chodidla.
 • Nemerajte svoje nohy ráno, zvyknú totiž opuchnúť v závislosti od dennej aktivity a teploty.
 • Dámske chodidlá sa môžu zväčšiť v priebehu tehotenstva a po tehotenstve.
 • Doprajte svojim chodidlám čas na to, aby si na nové topánky zvykli – chodievajte v nich nejaký čas doma.
 • Zlaté pravidlo pri bežeckých topánkach hovorí, že ak vás tlačia už v obývačke, tak na ceste alebo v teréne vás budú tlačiť na 100% - radšej behajte v bežeckých topánkach, ktoré sú o trochu väčšie, ako sa trápiť v malých topánkach.

Meranie veľkosti chodidla:

 1. Najpresnejšie meranie dosiahnete, ak svoje nohy zmeriate na konci dňa, kedže chodidlá v priebehu dňa opuchnú. 
 2. K stene si na podlahu položte papier tak, aby jeho okraj k stene priliehal.
 3. Postavte sa na papier tak, aby chodidlo smerovalo kolmo od steny a päta bola opretá o stenu.
 4. Na papier zaznačte najdlhšie miesto chodidla (zvyčajne palec).
 5. Zmerajte dĺžku kolmice od okraja papiera po vyznačenú rysku najdlhšieho miesta na chodidle.
 6. Meranie vykonávajte na bosé chodidlo alebo na chodidlo v tenkej ponožke.
 7. K nameraným údajom pripočítajte 5 mm (0,5 cm) a podľa výsledku vyberte odpovedajúcu veľkosť. 
 8. V prípade, že sa nachádzate medzi dvoma veľkosťami, vyberte si väčšiu veľkosť.
Celý článok...
 

Biomechanika chodidla - Pronácia a supinácia

Biomechanika pohybu každého jednotlivca a jeho spôsob behu je rozdielny. Vaše chodidlo pri behu vykonáva nespočetne veľa akcií, ktorými podporuje, koriguje, vyvažuje a tlmí celý pohybový aparát.

Predtým, ako si vyberiete vhodný typ bežeckej obuvi, mali by ste poznať typ svojho chodidla, aby ste zabránili nepríjemnostiam pri dlhodobejšom používaní obuvi, ktorá Vám síce pri vyskúšaní sedela, ale nezodpovedá Vašim potrebám a biomechanike tela.

Postranný pohyb chodidla a členku, ktorý vzniká pri behu pre účinnejšie tlmenie dopadu, je spojený s rotáciou samotného chodidla a rozdeľujeme ho podľa smeru:

Celý článok...
 

Výber bežeckých ponožiek

Pár praktických rád pri výbere bežeckých ponožiek:
 
- Kvalitné ponožky majú rozdelenie pre pravú a ľavú nohu, čo predstavuje znateľný rozdiel v pohodlí a lepšie využitie špeciálnych zón (napr. na spevnenie členku, achilovej päty a pod.)
- Pri výbere veľkosti na pomedzí voľte radšej menšiu veľkosť, pretože materiály sú elastické a ponožka bude skvele držať - naopak väčšie ponožky by nesedeli na pätu a členok a funkčné zóny by vám boli k ničomu
- Nezabúdajte na teplotnú triedu - v zásade nezáleží na hrúbke ponožky, ale na použitom materiále a výslednej teplotnej triede, tá určuje hrejivosť (teplotné triedy: A na leto, B univerzálna, C na zimu a D na Sibír)
- Pohodlným a užitočným materiálom je bambus - ten poskytuje prirodzenú antibakteriálnu ochranu na rozdiel od bavlny
- Ak potrebujete pri behu čiastočne spevniť členok, ale bandáž nie je nutná, potom oceníte fixačné ponožky
- Ak chcete zmierniť zápach nôh pri potení, odporúčam ponožky so striebornými vláknami alebo s Aloe vera (ale agresívneho zápachu vás to nezbaví ...)