Kategórie
 
 
 
 
 
 

Preteky STEFANIK TRAIL, ktoré sa konali pred týždňom, ešte stále doznievajú v našich mysliach a nohách. Dnes vám prinášame ďalšiu výzvu z dielne bežeckých podujatí. NON-STOP beh hrebeňom Nízkych Tatier (NSBHNT) sú ďalšie krásne preteky, podobne ako STEFANIK TRAIL. Na NSBHNT športovcov čaká oficiálne 46,5 km (neoficiálne 49km) a takmer 2.200 výškových metrov.

 

 

Táto jar a leto sú priam nabité skvelými bežeckými udalosťami a my v RunningPro sa tomu skutočne tešíme. Dnes by sme vám chceli priniesť zopár informácií o Nízkotatranskej stíhačke, ktorá sa bude tento rok konať už po deviaty krát, ak pripočítame nultý ročník.

 

Pre tých, ktorí tak celkom neviete o čom je reč, my vám toto podujatie trošku priblížime. Za týmto behom stojí silný príbeh, ktorý chytí za srdce nejedného Slováka či Čecha. Beh STEFANIK TRAIL sa koná na počesť, resp. vzdanie pocty M.R. Štefánikovi za odvahu, bojovnosť a strastiplný pochod na ceste za záchranou vlastného života.

 

Celý názov tohto behu je Volkswagen Slovakia Run and Fun – tento rok sa koná už 6. ročník. Jedná sa o najväčší štafetový beh na Slovensku.

Pre účastníkov je na výber 5 rôznych behov, na ktoré je možné sa zaregistrovať a to:

  • Kráľovská štafeta (3 x 8km)
  • Ladies štafeta (3 x 4km)
  • Hobby štafeta (3 x 4km)
  • Detská štafeta (3 x 250m)
  • Detská štafeta (3 x 600m)

Registráciu je možné vykonať nielen online, ale aj priamo na mieste dňa 20.5. do 13:00. Treba však vždy myslieť na to, že čím skôr sa registrujete, tým výhodnejšia je výška Vášho štartovného!

 

 

Tento rok sa bude opäť bežať beh, ktorý pomáha práve tým, ktorí behať nemôžu. Nesie preto príznačný názov – Wings for Life run. Tohto behu sa zúčastní aj množstvo známych osobností zo Slovenska, ale aj mnoho „obyčajných“ ľudí, ktorí jednoducho milujú beh a chcú svojou záľubou aj niekomu pomôcť. Medzi známych ambasádorov patrí napríklad Matej „Sajfa“ Cifra, populárny youtuber Gogo, Ivan Jakeš (ktorý bude sedieť v Catcher Car – viac o tomto aute sa dočítate nižšie), Adam Žampa, Jakub Grigar, Filip Tůma a množstvo ďalších...

 

Bežecké preteky

V tomto článku by som sa rád podelil s mojimi skúsenosťami, prečo chodiť na bežecké preteky, keďže mnohí z nás behajú iba pre radosť a na preteky sa buď nevedia odhodlať, alebo ich ešte nevyskúšali.

Existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo sa prihlásiť na preteky.

Preteky ako súčasť tréningu na kľúčové ciele sezóny

Stanovte si kľúčový dlhodobý cieľ (napr. chcem zabehnúť MMM pod 4 hodiny), ktorý chcete dosiahnuť najbližšieho pol roka alebo roka (každému to vyhovuje ináč) a naplánujte si ostatné preteky ako súčasť tréningového procesu, ako sa dopracovať k tomuto cieľu. Rozdelené na drobné, všetky ostatné preteky by mali mať svoj zmysel v rámci prípravy na hlavné preteky. Pri všetkých pretekoch je dôležité stanoviť si čiastkové ciele daných pretekov, ako napríklad - bežať rovnomerne celé preteky v určitom tempe pri určitej tepovej/pulzovej frekvencii, ísť prvú polovicu pretekov voľne a potom to rozbaliť naplno až do cieľa alebo si len ľahko zatrénovať a vychutnať si krásnu trať. Samozrejme, každý cieľ by mal byť merateľný, dostatočne špecifický a dosiahnuteľný. Operatívne ho treba prispôsobiť aktuálnym podmienkam preteku, nemá asi zmysel bežať zimnú desiatku na hranici osobáku, keď je polovica trasy zľadovatená...

 

Ahojte,

základom každej bežeckej sezóny a tréningového plánu je si naplánovať športový rok a hlavné ciele sezóny.

Mne už teraz v prechodnom období, keď tréningu nie je tak veľa, vŕtajú v hlave aktivity, ktoré by sme mohli spoločne absolvovať. Predbežná kostra tých väčších pretekov v roku 2016 sa začína rysovať a mohla by vyzerať asi takto:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia