Kategórie
 
 
 
 
 
 

V prvom rade Vás asi sklamem, keď poviem, že zladiť sa na beh nie je vôbec dôležité. Aspoň čo sa týka farebnej kombinácie oblečenia.  Resp. nie je to podstatné, pokiaľ Vám ide hlavne o beh a nie primárne o fotku na sociálne siete či radosť z novej veci v šatníku, ale aj to predsa občas treba. V takom prípade beriem svoje vyjadrenie späť ????.

 

Bežecká značka HOKA ONE ONE je momentálne vo svete bežeckej obuvi najrýchlejšie rastúcou značkou na svete a teší sa veľkej obľube nielen medzi triatlonistami a ultrabežcami, ale už aj u širokej bežeckej verejnosti. V roku 2024 prichádza s množstvom noviniek, ktoré sa Vám pokúsime nižšie aspoň stručne predstaviť a namlsať Vaše nohy na nové výzvy.

 

Máme tu jeseň a s ňou aj chladnejšie počasie. Mne osobne nižšie teploty vyhovujú viac ako horúce leto, ale nie každému môže byť  daždivé ráno či vlhká hmla príjemná. Ak i napriek kratším dňom nezaháľate a plánujete prevetrať svoje kamošky tenisky, dôležité je sa  správne obliecť.

Nečakajte jednotný model, ktorý bude platiť  pre každého bežca, základným odporúčaním Vás ale radi prevedieme.

 

Bežecká obuv, alebo pre niekoho aj tenisky na behanie, či botasky, sa okrem prvotného rozdelnia na pánsku a dámsku delí na niekoľko kategórií podľa rôznych kritérii. 

Typy bežeckých topánok

Podľa typu povrchu, po ktorom beháme, delíme bežeckú obuv na:

 

Biomechanika pohybu každého jednotlivca a jeho spôsob behu je rozdielny. Vaše chodidlo pri behu vykonáva nespočetne veľa akcií, ktorými podporuje, koriguje, vyvažuje a tlmí celý pohybový aparát.

Predtým, ako si vyberiete vhodný typ bežeckej obuvi, mali by ste poznať typ svojho chodidla, aby ste zabránili nepríjemnostiam pri dlhodobejšom používaní obuvi, ktorá Vám síce pri vyskúšaní sedela, ale nezodpovedá Vašim potrebám a biomechanike tela.

Postranný pohyb chodidla a členku, ktorý vzniká pri behu pre účinnejšie tlmenie dopadu, je spojený s rotáciou samotného chodidla a rozdeľujeme ho podľa smeru:

 

Správne oblečenie do zimy je obzvlášť dôležité, ak sa chystáme na dlhý beh alebo do neznámeho prostredia. Na behaní je úžasné to, že ho môžeme robiť celý rok, bez ohľadu na to, ako sa tvári počasie. Ak si však chceme naše behanie užívať celý rok a najmä v zime, okrem mentálnej sily potrebujeme aj správne oblečenie, aby sme nezostali niekde ďaleko od domu bez možnosti inej dopravy ako po vlastných, zmrznutý na cencúľ.

 

V súčasnosti sa môžeme stretnúť so širokou ponukou bežeckého oblečenia, ktoré sa okrem vzhľadu a vizuálnemu dojmu líši najmä svojimi funkčnými vlastnosťami, ako sú: rozdielne materiály použité pri výrobe, odvetrávacie zóny, reflexné prúžky, vystužené miesta, bezšvové prevedenie, kompresné funkcie - čo sa vždy prejaví na výslednej cene. Poďme sa v skratke pozrieť na materiály používané pri výrobe bežeckého oblečenia:

 

Výber bežeckých ponožiek

Pár praktických rád pri výbere bežeckých ponožiek:
 
- Kvalitné ponožky majú rozdelenie pre pravú a ľavú nohu, čo predstavuje znateľný rozdiel v pohodlí a lepšie využitie špeciálnych zón (napr. na spevnenie členku, achilovej päty a pod.)
- Pri výbere veľkosti na pomedzí voľte radšej menšiu veľkosť, pretože materiály sú elastické a ponožka bude skvele držať - naopak väčšie ponožky by nesedeli na pätu a členok a funkčné zóny by vám boli k ničomu
- Nezabúdajte na teplotnú triedu - v zásade nezáleží na hrúbke ponožky, ale na použitom materiále a výslednej teplotnej triede, tá určuje hrejivosť (teplotné triedy: A na leto, B univerzálna, C na zimu a D na Sibír)
- Pohodlným a užitočným materiálom je bambus - ten poskytuje prirodzenú antibakteriálnu ochranu na rozdiel od bavlny
- Ak potrebujete pri behu čiastočne spevniť členok, ale bandáž nie je nutná, potom oceníte fixačné ponožky
- Ak chcete zmierniť zápach nôh pri potení, odporúčam ponožky so striebornými vláknami alebo s Aloe vera (ale agresívneho zápachu vás to nezbaví ...)
 
 

Fukčná bielizeň alias termoprádlo

Prečo termoprádlo

Športovec-bežec počas svojho výkonu produkuje okrem samotnej energie na prácu svalov aj prebytočnú energiu, ktorou sa telo zahrieva. Čím náročnejší beh, trať a rýchlejšie tempo, tým viac tepla sa produkuje. Aby sa organizmus príliš neprehrial, musí sa cez pokožku ochladzovať, čo sa ešte zhoršuje pri teplom letnom počasí, keď sa pot zle odparuje a teplo sa z povrchu tela zle odvádza. V zime je to trochu lepšie, ale človek sa zohrieva aj vtedy. Pre dobré fungovanie termoregulácie organizmu sa musíme snažiť udržiavať povrch pokožky suchý so stálym prístupom vzduchu a odvodom potu a vodnej pary, v chladnom období však aj trochu telu pomôcť pri udržiavaní tepla. A na to slúži termobielizeň.

 

Najdôležitejšou otázkou každého bežca pred samotným behom je výber správnej bežeckej obuvi bežeckého oblečenia.

V dnešnej dobe výrobcovia športovej obuvi vyrábajú rôzne typy a modely tenisiek na behanie tak, aby sa v čo najväčšej miere prispôsobili biomechanike jednotlivcov, t.j aby bola bežecká topánka pohodlná, zlepšovala pohyb a najmä chránila pre zranením. 

Každý z nás je iný a záťažový stres vyvíjaný na naše chodidlá a kolená (kĺby, kosti, šlachy) pri behaní, môže pri nesprávnom výbere bežeckej obuvi viesť k zraneniu, čo je asi najväčší nepriateľ bežca.

 

Máme tu jeseň a s ňou aj chladnejšie počasie. Mne osobne nižšie teploty vyhovujú viac ako horúce leto, ale nie každému môže byť  daždivé ráno či vlhká hmla príjemná. Ak i napriek kratším dňom nezaháľate a plánujete prevetrať svoje kamošky tenisky, dôležité je sa  správne obliecť. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia